Taichi 5

The results: 2012 Sooke Fall Fair

The following people won for their fall fair entries

Most points in preschool – Liam Gilbert-Bernard; Best theme entry in collage – Liam Gilbert-Bernard; Most points in Growing Things – Erin Phillips; Most outstanding entry in Growing Things – Hunter Nicks; Best Mr. Potato Head – Chloe Clarkston;

Most points in Fruit & Vegetable classes – Peter Wilford; Most points In Vegetable classes – Peter Wilford; Most outstanding exhibit of veg – Peter Wilford; Best collection of vegetables – Emily Moreland; Best showmanship display – Emily Moreland; Best display of garden herbs – Keeley Nixon; Best community garden display – Sunriver;

Most points in Jr. Flowers – Desiree Cumming; Best flower arrangement – Desiree Cumming; Most points in Flowers (Adults) – Jean Vantreight; Best potted plant – Bob Deryk; Best bloom in show – Jean Vantreight; Best African violet – Martha Moore; Most points in decorative classes – Jennifer Bell; Most outstanding arrangement – Pamela Day; Most outstanding single rose – Shirley Storey; Best theme entry – Pamela Day;

Most points in Kitchencraft – Megan Ferguson;

Most points in Jr. canning – Mitchell Vowles;

Most points in Youth kitchencraft – Maryna Ell and Fred Assmundson;

Most points in Baking – Pat Kennedy; Most points in Diabetic baking – Amy Chwojka;

Most points in Kitchencraft – Pat Kennedy;

Most points in smoked fish – Hunter Nicks;

Most outstanding entry in Jr. Fibre Arts – Regan Armatige-Smith;

Most points in Jr. sewing – Sara Gilbert-Bernard; Best knitted or crocheted article in Jr. – Maryna Ell; Best sewn stuffed animal in Jr. – Jessie Nicks;

Most points in Adult Needlecraft – Margaret Sherwood; Best sewn article – Margaret Sherwood; Best quilt overall – Sharon Hanslip; Best knitted child’s sweater – Pat Kennedy; Most points in Embroidery – Margaret Sherwood; Best quilt displaying theme – Paula Wesley;

Most points in Jr. Hobbies – Josh Gilbert-Bernard; Best useful item from recycled material (Jr.)- Sara Gilbert-Bernard; Most creative design in Lego – Aidan Wrigley;

Most points in Adult Hobbies – Jennifer Bell; best useful item from salvaged material – David Court; People’s choice favourite hobby entry – Pauline Hutchinson;

Most points in Youth Hobbies – Maryna Ell; Most outstanding Novice Hobby entry – Maryna Ell; Most points in Jr. Photography – Loganne Bell; Best photo in show – Doug McDonald; Most points in Photography – Kyle Dunn; Best collage – Janet Bauer;

Most outstanding entry in Jr. Art – Mitchell Vowles; Most points in Jr Art – Josh Gilbert-Bernard; Best theme poster in Jr. Art – Hailey Hull;

Most points in Native Theme – Josh Gilbert-Bernard; most outstanding entry in Native Theme – Noah Threlfall;

Most points in Adult Art – Kyle Dunn; best watercolour – David Court;

Most points in Jr. writing – Katrina Gilbert-Bernard; Most outstanding entry in Jr. writing – Mariah Madill; best theme entry – Madison Carnegie; Most points in Literary Art – Carolyn Cassar; best entry relating to theme – Maryna Ell;

Most points in Wine – Gillian Kadiri; Most points in Beer – Darcey Dennis;

Most points in Honey/ beeswax and Novice Classes – Taylor Davis;

Animal Section/Best purebred bird – Brad Walker; Best backyard bird – Ryan Raymond; Best purebred rabbit/cavy – Celina Holder; Judges Choice most interesting animal – Finn Unger;

Most points in Pet Parade- Quin Threlfall; Best theme entry in Pet Parade – Gilbert-Bernard Family;

Great Sookeini Race – Jamie Sinclair; President’s Choice Award – Pet Parade;

Best Window Dressing promoting the Fair – The Reading Room Bookstore/Café;

Best Scarecrow – Katrina Gilbert-Bernard;

Most outstanding entry in the Jr. Section – Noah Threlfall; Runner-up to Most points in Jr. Section – Josh Gilbert-Bernard;

Most points in  Jr. Section- Katrina Gilbert Bernard

Most points in Adult Section/Grand Aggregate Winner – Pat Kennedy

Raffle Prize Winners – 1st prize (thanks to Sooke Quilters) – Diane Morton; 2nd prize  – $300 Home Hardware G.C. – F. Kirby; 3rd prize – Gift basket – K. Dusseault; 4th prize – Western /Village Foods  G.C. –  “Bonnie”