Justin Birks

Top results from the Subaru Sooke Triathlon

The event, which took place in Young Lake, along West Coast Road and Whiffin Spit, saw 500 to 600 triathletes compete

  • Wed Aug 15th, 2012 7:00am
  • Sports

The sixth annual Subaru Sooke Triathlon saw between 500 and 600 athletes from around the world compete in the region’s natural venues on Aug.12.

Top three results from each of the events are listed down below.

Women’s Half Iron Distance (1.9 km swim, 90 km bike, 21 km run)

1. Tamasin Reno from Vancouver, B.C. with a final rank/time of 5:17:09

2. Alicia Bulmer from Victoria, B.C. with a final rank/time of 5:43:03

3. Lottie Miller from Lake Stevens, WA with a final rank/time of 5:45:40

Men’s Half Iron Distance (1.9 swim, 90 km bike, 21 km run)

1. Justin Birks from Penticton, B.C. with a final rank/time of 4:32:20

2. Eddie Smith from Vancouver, B.C. with a final rank/time of 4:41:22

3. Brendan Naef from Vancouver, B.C. with final rank/time of 4:46:44

Relay Half Iron Distance (1.9 swim, 90 km bike, 21 km run)

1. T T S from Victoria B.C. with a final rank/time of 4:49:07

2. Team Kimmy & Paul from Victoria, B.C. with a final rank/time of 5:35:05

3. Why Not from Victoria, B.C. with a final rank/time of 5:37:31

Women’s Olympic (1.5 km swim, 40 km bike, 10 km run)

1. Zoe Dawson from Squamish, B.C. with a final rank/time of 2:39:21

2. Sarah Clark from Vernon, B.C. with a final rank/time of 2:40:43

3: Shelley Thomson from Victoria, B.C. with a final rank/time of 2:43:12

Men’s Olympic (1.5 km swim, 40 km bike, 10 km run)

1. Byron Trajan from Nanaimo, B.C. with a final rank/time of 2:23:24

2. Kent Thexton from West Vancouver, B.C. with a final rank/time of 2:27:27

3. James MacGregor from Vancouver, B.C. with a final rank/time of 2:33:21

Relay Olympic (1.5 km swim, 40 km bike, 10 km run)

1. Grad Dads from Victoria, B.C. with a final rank/time of 2:39:42

2. Tough City Reps from Tofino, B.C. with a final rank/time of 2:49:02

3. Sierra Wireless from Vancouver, B.C. with a final rank/time of 2:58:44

Pro Race — The “Chase” Olympic Distance (1.5 km swim, 40 km bike, 10 km run)

1. Magali Tisseyre from St.-Sauveur, Q.C. with a final rank/time of 2:16:30, crossing the finish at 9:00:55

2: Jeff Symonds from Penticton, B.C. with a final rank/time of 2:03:09, crossing the finish at 9:02:34

3. Andrew McCartney from Victoria, B.C. with a final rank/time of 2:03:40, crossing the finish at 9:03:05

Women’s Sprint Distance (500 m swim, 16 km bike, 5 km run)

1. Lenka Fanturova from Squamish, B.C. with a final rank/time of 1:02:44

2. Jeannie Doig from Tofino, B.C. with a final rank/time of 1:08:04

3. Julie Van Veelen from Victoria, B.C. with a final rank/time of 1:08:04

Men’s Sprint Distance (500 m swim, 16 km bike, 5 km run)

1. Nathaniel Janzen from Vancouver, B.C. with a final rank/time of 59:18

2. Reagan Lovig from Nanaimo, B.C. with a final rank/time of 1:01:32

3. Brian Kirk from Victoria, B.C. with a final rank/time of 1:02:40

Relay Sprint Distance (500 m swim, 16 km bike, 5 km run)

1. Team Regensburg from Victoria, B.C. with a final time/ rank of 1:00:19

2. Living the Dream from Shawnigan Lake with a final time/rank of 1:01:50

3. Team Scatt from Sooke, B.C. with a final time/rank of 1:02:59