Sooke Fall Fair competitors produce winners

Jonathan Kacki captures grand aggregate for adult competition

In two years since the pandemic began, Sooke held its first full fair on Sept. 10-11 at the Sooke Community Hall. (File - Sooke News Mirror)

In two years since the pandemic began, Sooke held its first full fair on Sept. 10-11 at the Sooke Community Hall. (File - Sooke News Mirror)

The annual Sooke Fall Fair proved to be in a class of its own. And there were many winners to prove it.

Here is the list of winners provided by the Sooke Fall Fair Society:

PHOTOS: Sooke Fall Fair brings community back together after 2-year break

Produce:

Village Food Markets Trophy for most points in fruit and vegetable classes – Lisa Nilsson; George Duncan Trophy for most points in vegetable classes – Lisa Nilsson; Arnold Glinz Trophy for most outstanding exhibit of vegetables – Lindsey Nelson; Frank Gray Memorial Trophy for best collection of vegetables – Lisa Nilsson.

Flowers:

T. Eaton Challenge Cup for most points in the flower section – Nathan Dobie; Sooke Garden Club Trophy for best bloom in show – Lisa Nilsson; Butler Brothers Trophy for most points in decorative flowers – Therese Kellner; Esther McPherson Memorial Trophy for most outstanding single rose – Nathan Dobie.

Kitchencraft:

Ann Miller Muir Trophy for most points in baking – Laura Vowles; B.C. Electric Historic Cup for most points in kitchencraft – Laura Vowles; Moore Family Trophy for best dinner rolls – James Pungente.

Needlecraft:

Sooke Quilters Trophy for most points in needlecraft – Margaret Sherwood; Ellen Brule Poirier Trophy for best quilt in show – Brenda Ballard; Mrs. Olive Wadams Memorial Trophy for most points in embroidery – Margaret Sherwood; In Memory of Sybil Banner Trophy for most points in knitting – Catherine Welsh; Most Points in quilting – Margaret Sherwood; People’s choice for favourite quilt – Brenda Ballard; People’s choice for favourite knitting – Sarah Jones.

Arts & Crafts:

Silver Streak Boats cash award for most points in arts & crafts – Abenaki Sprinkling; WA (Bill) French Memorial Trophy for best useful item from salvaged materials – Levi Cloutier; People’s choice for favourite arts & crafts entry – Jayme Hubbard; Sooke Fine Art Gallery Trophy for best watercolour – Abenaki Sprinkling.

Photography:

Wood Travel Trophy for best photo in show – Jonathan Kacki; Sooke Fall Fair Trophy for most points in photography – Jonathan Kacki; People’s choice for favourite photo – Lee-Ann Ruttan.

Literary Art:

www.sooke.org Trophy for most points in literary art – Laura Vowles.

JUNIORS

Preschool:

Locher Family Trophy for most points in preschool – Liam Young.

Junior Kitchencraft:

Shirley W.I. Trophy for most points in junior kitchencraft – Dahlia Billings.

Growing Things:

Phil Wilford Memorial Trophy for most points in growing things – Luka & Lochlan Anderson; Art Hadfield Trophy for most outstanding entry in growing things – Lochlan Anderson.

Junior Canning:

Marlene Barry, Reflexology 4 You Rosette for most points in canning – Wolfie Sigalet.

Flower Arranging:

Sooke’s Garden & Landscape Supply Trophy for most points in flower arranging – Julia White; Mary Gerrie Trophy for best flower arrangement – Cecily Sigalet.

Junior Art:

Farmer Family Trophy for most outstanding entry in junior art – Lily Sprinkling; All Sooke Arts & Crafts Rosette for most points in junior art – Luka Anderson.

Junior Writing:

Reading Room Trophy for most points in junior writing – Luka Anderson; Judy Jamieson Trophy for most outstanding entry in junior writing – Tanis Cortens.

Junior Photography:

Shoppers Drug Mart Trophy for most points in junior photography – Lilyanna Billings.

Junior Fibre Arts:

Olive Wadams Trophy for most outstanding entry in fibre arts – Lily Sprinkling; Sooke Fall Fair Trophy for most points in fibre arts – Daisy Hanscom; Jean Jackson Memorial Trophy for best knitted or crocheted article – Jane Federici.

Junior Hobbies:

17 Mile House Pub Rosette for most points in junior hobbies – Daisy Hanscom; WA (Bill) French Memorial Trophy for best useful item made from recycled materials – Alice Sprinkling.

OTHER SECTIONS

Youth:

Stick in the Mud Trophy for most points in youth photography – Levi Cloutier; Sooke Legion Ladies Auxiliary Branch 54 Trophy for most points in youth arts & crafts – Allison Forget; Frank Richardson Memorial Trophy for most outstanding arts & crafts entry – Allison Forget.

LEGO:

Junior Section Trophy for most outstanding entry in LEGO section – Mitchell Vowles; Roundabout Plumbing and Heating Trophy for most creative design in Lego (juniors) – August Cloutier.

Pet Parade:

Sooke Fall Fair Trophy for most points in pet parade – Joseph Henry; Sooke Fall Fair Trophy for favourite pet and pal – Gemma.

Special Awards:

Sooke Fall Fair President’s Trophy for best educational display – Produce and Growing Things; Sooke Fall Fair Trophy for great Sookeini race winner – Hazel Nelson; Shirley Community Association Rosette for most outstanding entry in junior section – Amara Smith; Sooke School District 62, Aboriginal Education Dept. Trophy for most outstanding indigenous theme entry in the junior section – Saydie Pelletier.

Grand Aggregates:

Sooke Fall Fair Rosette for runner-up most points in junior section – Amara Smith; Sooke Fall Fair Grand Aggregate Trophy Juniors – Dahlia & Lilyanna Billings; Transition Sooke Trophy for Grand Aggregate Youth – Levi Cloutier; Sooke Fall Fair Grand Aggregate Trophy Adults – Jonathan Kacki; Raffle prize winner – Gift Basket – Sheila Hubbard.






editor@sookenewsmirror.com

Like us on Facebook and follow us on Twitter

Be Among The First To Know

Sign up for a free account today, and receive top headlines in your inbox Monday to Saturday.

Sign Up with google Sign Up with facebook

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Reset your password

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

A link has been emailed to you - check your inbox.



Don't have an account? Click here to sign up